Pensia alimentara

23 may 2023 56

Bună ziua. Am depus titlul executoriu la un executor judecătoresc încă în februarie 2023. Acum, acesta nu răspunde la telefon, nu am primit niciun mesaj. Cum pot să aflu de ce se mișcă atât de greu? Fostul soț, care a fost obligat să achite pensie alimentară, este angajat oficial.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Olga.
Contactaţi executorul sau mergeţi la el şi solicitaţi să faceţi cunoştinţă cu materialele dosarului de executare.
Deja din conţinutul dosarului veţi vedea cea acţiuni au fost întreprinse de executor, ce urmează să mai facă şi de ce greu se execută.

Codul de executare prevede:
Articolul 44. Drepturile şi obligaţiile părţilor

(1) În... mai detaliat procesul executării, părţile au dreptul:

a) să ia cunoştinţă de materialele procedurii de executare;

25 may 2023