Pensia alimentara

21 november 2019 158

Buna ziua. Imi poate spune cineva care e pensia alimentara minima pe care o poate achita tatăl unui copil de 7 ani. El nu lucrează oficial și e student. Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Potrivit prevederilor legale în cazul în care părintele obligat la plata pensiei de întreținere sub formă de o fracție din salariu nu lucrează oficial atunci acea 1/4, 1/6, 1/8 etc se va calcula din salariul mediu pe economie.
De altfel, sunteți în drept să solicitați plata pensiei în mărime fixă lunar... mai detaliat reieșind din cheltuielile suportate pentru creșterea și educația copilului, dar se va lua în considerație și situația financiară a tatălui.

21 november 2019