Pensia alimentara

01 november 2019 109

Buna ziua. Tatal copilului meu (nu suntem casatoriti oficial, dar copilul ii poarta numele) lucreaza la piata, castiga aproximativ 2-3 mii de lei pe zi, nu lucreaza la cineva, e marfa lui. Eu muncesc oficial cu salariu de 5.800 lei, locuiesc cu fiica, achit garsoniera in rate ca sa nu stam cu chirie, achit serviciile, scoala si toate cheltuielile. El achita, cand ii amintesc, de citeva ori 1.200 lei si in august m-a ajutat sa cumpar rechizite scolare, atat. Intrebarea mea este: cat ar trebui sa plateasca pensie alimentara? El mereu imi spune ca alti tati nici nu isi amintesc de copii. Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Defapt dvs sunteți în drept în situație respectivă să solicitați prin instanța pensia de întreținere a copilului minor într-o sumă fixă iar cuantumului acesteia să-l motivați din toate aspectele respective, mai mult ca atît puteți aceea site-ul statistica.md și la minimul de existență să vedeți suma estimată pentru fiecare... mai detaliat vîrstă a copiilor și regiune în care locuiește.

În practică în asemenea cazuri sunt dispuse de a fi încasate de la tată suma cu titlu de pensie alimentara în valoare de la 2000 la 4000 lei.

02 november 2019