Pensia alimentara?

22 january 2022 119

Buna ziua. Divortez cu sotia (cu care avem un copil de 5 ani) si planificam sa o facem la notar. Dupa divort copilul va petrece timpul in mod egal la ambii parinti (1 saptamana la mine, o saptamina la mama). Sotia are un salariu dublu fata de al meu. Nu vreau sa impart averea cu ea, totul ramine la ea si copil. Urmeaza, in situatia descrisa, sa achit pensia alimentara in marime de 1/4 din salariu sau exista exceptii? Care e procedura mai corecta si exacta in acest moment?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dvs în mod amiabil decideți plata pensiei alimentare sau nu, aceasta poate sa nu fie prevăzută și Dvs în mod normal sa participați la întreține în continuare.

În cazul în care considerați necesare și achitarea pensiei alimentare tot voi de comun acord puteți decide suma care urmează sa fie achitata... mai detaliat și intervalul de timp, legea urmează sa fie aplicată potrivit art.75-76 CF când exista divergențe între părți.

22 january 2022