Pensia alimentara care trebuie plătită de un cetaţean străin

15 june 2021 85

Buna ziua. Ce pot face daca executorul de un an nu face nimic in privinta pensiei alimentare care trebuie achitata de fostul sot, cetatean strain? Imi spune ca acesta este un caz dificil si fostul sot nu este de gasit.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Adresaţi-vă dvs. sau executorul judecătoresc Ministerului justiţiei, cu o cerere de asistenţă juridică internaţională către statul al cărui cetăţean este fostul soţ, pentru a aduce la cunoştinţa lui procedura de executare şi evaluarea posibilităţii executării Hotărîrii instanţei de judecată. Succese!

16 june 2021