Pensia alimentara ceruta de la sot condamnat in strainatate

07 march 2020 65

Daca tatal copiilor e condamnat in strainatate pentru mai multi ani, iar mama copiilor a depus cerere de divort si de pensie alimentara, atunci care e soarta tatalui atata timp cat este condamnat si ce va fi cand se intoarce in tara? Care sunt consecintele cererii pentru pensie alimentara? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Cristi!

Cererea de chemare în judecată urmează a fi examinată în continuare în lipsa pârâtului (a soțului condamnat în străinătate).
Instanța urmează sa se pronunțe asupra stabilirii domiciliului copilului minor și încasării pensiei de întreţinere, dacă mama copilului a solicitat pensia de întreținere.
In cazul în care mama copilului prezintă spre... mai detaliat urmărire titlul executoriu atunci executorul este obligat să-l accepte și sa execute.
În cazul în care tatăl copilului are bani sau bunuri pe teritoriul Republicii Moldova acestea pot fi urmărite, iar în lipsa a careva bani sau bunuri de vă acumula o datorie.

Succes.

17 june 2020