Pensia alimentara mizera

30 november 2018 119

Sunt divortata din 2006. Dupa mai multi ani si multe judecati, a hotarat judecata ca fostul sot sa-mi achite 500 lei lunar. Primesc deja vreo 4 ani. La moment fostul sot cu familia sa de 2 ani locuiesc si muncesc in Danemarca, deci are cetatenie româna. Unde sa apelez ca sa pot primi o pensie alimentara mai mare, avand in vedere ca el la moment are salariu mai mare.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Aveti dreptul sa solicitati in instanta de judecata de la domiciliul Dvs, stabilirea unei pensii mai mari, invocand argumentele respective.

30 november 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Întradevăr vă puteți adresa în instanță pentru majorarea cuantumului pensiei de întreținere.
Mai mult ca atât doar Biroul Național de Statistică, stabilește minimul de existență pentru copiii în vârstă de până la 6 ani 1500 lei iar pentru cei până la 17, 2000 lei. Urmează doar de înțeles că... mai detaliat acest minim de existență urmează a fi asigurat de ambii părinți, totuși în cerere motivați bine interesele primordiale ale copilului, activitățile extracuriculare care le efectuează și necesită cheltuieli pentru a întemeia solicitare unei sume mai mari.

Totodată, indicați că parintele dispune de resurse pentru a achita o pensie de întreținere mai mare făcând dovada acestui fapt prin orice mijloc posibil.

01 december 2018