Pensia alimentară neachitată din 2018

22 january 2020 169

Buna ziua. Fostul soț nu mai achita nimic din pensia copilului din anul 2018. El nu lucrează oficial, însă a fost în afara țării de câteva ori pe termene de 3 luni. Am discutat de nenumărate ori cu executorul să ia ceva măsuri, dar nimic nu se întâmplă. Am cerut să-i pună fostului soț interdicție de a ieși din țară. El nu ne ajută cu nimic. Care ar fi pasul următo: să-l dau în judecata, să-l decad din drepturi părintești? Trebuie să-mi angajez un avocat?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

puteti sa va adresati in judecata pentru a-l impune sa achite pensia alimentara, totodata puteti cere sa fie pusa restrictia de a parasi tara. daca nu cunoasteti cum sa va aparati singura ar fi de droit sa apelati la un avocat.

22 january 2020