Pensia alimentară pentru copii

01 may 2021 17

Bună ziua. Am o hotarire de instanta de judecata italiana în privința pensiei alimentare. Poate fi presentata la judecata din Moldova ca celalalt părinte să achite datoria? Fostul soț locuiește acum în Moldova. Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bu a ziua
Da, sigur că se poate
Hotărîrea judecătorească străină care nu a fost executată benevol poate fi pusă în executare pe teritoriul Republicii Moldova, la cererea creditorului, în temeiul încuviinţării date de instanţa judecătorească în a cărei circumscripţie urmează să se efectueze executarea. În cazul în care debitorul nu are... mai detaliat domiciliu sau sediu în Republica Moldova ori cînd domiciliul nu este cunoscut, hotărîrea se pune în executare la locul de aflare a bunurilor acestuia.

03 may 2021