Pensia alimentara pentru copii

13 july 2022 79

Buna! Sunt divortata de aproape un an. Din start ne-am inteles cu fostul sot ca el va transfera lunar cate 2.000 lei pentru copii. El, insa, a achitat suma mentionata doar odata si atat. Acum doresc sa depun cerere pentru incasarea fortata a pensiei alimentare in mod legal. Unde se depune o astfel de cerere si de ce acte am nevoie?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Cererea privind încasarea pensiei alimentare o puteți înainta instanței de judecată din raza domiciliului dvs.
Actele necesare sunt: - copiile buletinilor de identitate; - copia certificatului de naștere a copilului; -copia actului de divorț;

La caz vă sugerez să vă adresați unui avocat pentru întocmirea acțiunii pentru a corespunde circumstanțelor de... mai detaliat fapt și de drept și pentru a putea obține o sumă echitabilă de încasare a pensiei alimentare în raport cu cheltuielile reale și necesare de întreținere a copilului.

14 july 2022