Pensia alimentara pentru copii

20 july 2020 123

Buna! Ma intereseaza daca pot cere pensia alimentara pentru copii, chiar daca nu am dat inca la divort?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Cristina, bună ziua!

Da, părintele cu care locuiește copilul minor este în drept să solicite plata pensiei de întreținere chiar dacă însă nu sunt divorțați.

Persoana care are dreptul la întreţinere poate porni o acţiune privind încasarea pensiei de întreţinere, indiferent de termenul care a trecut de la momentul apariţiei dreptului respectiv.

Pensia... mai detaliat de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească.

Pensia de întreţinere poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că în perioada respectivă s-au întreprins măsuri de acordare a întreţinerii, dar debitorul întreţinerii s-a eschivat de la plata pensiei.

Instanţa judecătorească este în drept să hotărască încasarea pensiei de întreţinere de la data depunerii cererii.

Succes.

20 july 2020