Pensia alimentara pentru studenti

01 november 2019 68

De ce statul intretine studentul, care face studii superioare pana la virsta de 23 ani, dar parintii nu sunt obligati sa o faca? De ce exista asa discriminare? Oare nu toti copiii au acelasi drept? Sau totusi este asa obligatie a parintelui de a-si intretine copilul student?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Tamara.

Vedeți aici un răspuns la o întrebare similară: yavo.md/rom/raspunsuri/v/parintii-au-obligatia-de-a-intretine-copii-majori-aflati-in-continuarea-studiilor

Ce aveți în vedere prin “statul întreține studentul”?

24 june 2020