Pensia alimentara pentru un copil minor plecat cu mama peste hotare

05 september 2019 45

Buna ziua. In urma divortului, tatal trebuie sa plateasca in contul mamei pensia alimentara pentru copilul minor, stabilita de instanta. Mama este plecata cu copilul peste hotare si nu are nici un cont deschis. Cum trebuie sa procedeze tatal? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

În căzut în care mama copilului a plecat cu copilul peste hotare si documentul executoriu este pus în executare urmează sa o achitați pe contul special al executorului judecătoresc.
In cazul în care mama copilului nu s-a adresat la executorul judecătoresc, ați putea expedia banii lunar prin transfer sau odată în... mai detaliat an.
Recomand să indicați în destinația plății "plata pensiei de întreținere pentru copilul.....".

O alternativă ar fi deschiderea unui cont bancar curent pe numele copilului și lunar să depuneți banii în acel cont.

Succes.

06 september 2019