Pensia alimentara retinuta dar neridicata

03 january 2020 117

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cat timp si unde se pastreaza pensia alimentara pentru copil, daca fostul sot a platit cateva luni si pe urma n-am mai primit nimic. Banii au fost retinuti pana la majorat, dar unde sa caut nu stiu. Nu am apelat niciodata la nimeni pentru ca eram amenintata de fostul sot. Acum el a decedat, dar copilul are 24 de ani. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Dacă există o hotărîre judecătorească, pensia se achită prin intermediul executorului judecătoresc.

Găsiți aici adresa dvs. http://www.unej.md/comp_terit.php în competența cărui executor intră, și luați legătura cu el la nr. de telefon indicat.

03 january 2020