Pensia de intreținere

07 december 2021 132

Buna ziua. Sunt divorțată de un an și jumatate si am un copil. Cand am divortat, nu am cerut prin instanta pensie de intretinere pentru copil fiindca ne-am inteles ca sotul ii va da lunar bani. Eu nu sunt mulțumita de modul cum el face socoteala si isi face datoria de tata. Doresc sa cer prin instantă calcularea si achitarea pensiei de intretinere. Spuneți-mi, va rog, daca se face recalcul la lunile neachitate, inceăand cu data divortului? Multumesc!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua, de regulă pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească.
Totuși, în anumite cazuri pensia de întreţinere poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că fostul soț s-a eschivat de la plata pensiei.

08 december 2021