Pensia de întreținere a copilului minor

23 march 2023 130

Bună ziua. Am un băiețel de 4 ani, sunt divorțată și vreau ca fostul soț să achite pensie de întreținere pentru copil, dar nu cunosc procedura: unde trebuie să mă adresez, de ce documente am nevoie etc. Mă puteți ajuta?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Model de cerere pentru stabilirea pensiei de întreţinere a copilului o găsiţi aici pe YAVO la compartimentul MODELE

24 march 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua. Cererea trebuie întocmită conform normelor de procedură civilă și este necesar de a anexa actele doveditoare (certificat de naștere al copilului, certificat de căsătorie/divorț, locul de muncă al persoanei, în cazul în care lucrează oficial, etc).
Pentru mai multe informații mă puteți apela pe nr. 068769517.

24 march 2023