Pensie alimentară

25 january 2021 27

În 2019 am divorțat de comun acord. Am întocmit la notar toate actele ce țin de custodia copilului. Notarul a spus că tatăl e obligat să achite pensie alimentara copilului in marime de 2.000 lei pe luna, dar a fost o înțelegere, nu am intocmai act notarial, întrucât nu e o sumă mare. El a achitat 2 luni, apoi noi ne-am împăcat și s-a renunțat la pensie. Am născut încă un copil, nu ne-am recăsătorit, el a recunoscut paternitatea. De un timp nu mai suntem împreună, dar nici de copii nu îngrijește. I-am zis să mergem iar la notar să intocmim actele, iarăși să achite pensia pentru ambii copii, el refuză, zice să îl dau în judecată. Ce pot face? Care este procedura? Cum se va stabili marimea pensiei alimentare?
P.S. Nu este angajat oficial, are grad minim de invaliditate (știu că va aduce aceste argumente în instanță), dar are un job foarte bine achitat neoficial și câștigă foarte bine. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Advocate

Dacă nu dorește pe cale amiabilă, va trebui să-l acționați în judecată. Pensia se va stabili sub formă fixă. Contactați-mă pentru detalii.

29 january 2021