Pensie alimentara

10 october 2021 107

Buna ziua. Mama copilului l-a decazut pe tata din drepturile parintesti si l-a radiat din certificatul de nastere. Cu toate acestea, cere in continuare plata pensiei alimentare. Are dreptul sa ceara pensie alimentara in situatia descrisa? Multumesc mult

Jurist comments 1

Pîrlițanu Daniel
  • Advocate trainee

Da, are.
În conformitate cu art. 69, alin. (1), Codul Familiei:

„Copilul ai cărui părinţi (unul dintre ei) sînt decăzuţi din drepturile părinteşti păstrează dreptul de folosinţă asupra spaţiului locativ şi toate drepturile patrimoniale [aici se încadrează și dreptul la întreținere materială din partea părinților biologici decăzuți] bazate pe rudenia cu părinţii... mai detaliat şi rudele sale fireşti, inclusiv dreptul la succesiune.”

11 october 2021