Pensie alimentara

11 september 2021 80

Buna ziua! Dupa 10 ani traiti impreuna fara a fi casatoriti, partenerul meu a plecat peste hotare (Rusia) si m-a lasat singura cu 2 copii mici de 5 ani (gemeni), fara vreo sustinere financiara. Pot pretinde la vreun ajutor financiar din partea lui, daca nu am fost casatoriti? Daca da, care ar fi marimea pensiei alimentare pe care pot s-o cer?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca e identifica ca tată in certificatul de naștere a copiilor, atinci e posibil.
Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi... mai detaliat copii.
Sau in sumă fixă.

14 september 2021

Multumesc mult, Vitalie!

14 september 2021