Pensie alimentara

13 september 2020 182

Bună ziua. In timpul procesului de divorț eu lucram in Germania. La pronuntarea divorţului, instanta a hotărât că trebuie să achit pensie alimentara 1/4 din salariu. Eu am plătit in fiecare lună pe toată durata procesului, dar mai puțin de 1/4 pentru ca nu ştiam suma exactă până la pronuntarea hotararii. Acum fosta soţie a făcut plângere la poliţie precum ca vrea diferenta până la 1/ 4 din salariul din Germania. Ce trebuie să fac?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Poliția nu va face nimic deoarece asta ține de domeniul civil, prin urmare aceasta va urma sa se adreseze in instanta de judecata si sa faca dovada salriului dvs, achitarea efectuata intre timp si diferenta ramasa care urmeaza sa o achitati, or sa se adreseze la un executor judecatoresc... mai detaliat pentru deschiderea procedurii de executare si totodata sa solicite calculul restatelor, pina atunci nu aveti de suferit cu nimic.

14 september 2020