Pensie alimentară

24 october 2021 223

Bună ziua. Recent am depus la starea civila cerere de divorț de comun acord. Înainte de a depune cererea, am convenit ca sotul va putea vedea copilul cand va dori și ii va achita lunar o suma de ban. După ce am depus cererea, insa, mi-a zis verde în ochi ca nu voi vedea niciun leu de la el. Locuim separat deja de cateva luni și nu ajuta copilul cu nimic. Copilul are probleme cu sanatatea, iar pe medicamente se cheltuie binișor. Spuneți-mi, va rog, pot sa îl dau în judecata pentru stabilirea pensia alimentarea dacă urmează sa iau divorțul în noiembrie?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Da, dvs puteți în orice moment înainta o acțiune în instanța de judecată cu privire la încasarea pensiei alimentare.

25 october 2021
  • Legal consultant

Buna d-na Ionela, de dorit să nu tărăgănați, ex. soțul e măgăruș și trebue de pedepsit.

25 october 2021