Pensie alimentara

21 march 2022 200

Buna ziua. Viitorul meu sot are un copil din prima casatorie, caruia ii achita lunar pensie alimenata in marime de 25 % din salariu, conform hotararii judecatoresti. La moment eu sunt insarcinata, urmeaza sa inregistram si casatoria oficial. Intrebarea mea este: avand inca un copil la intretinere, va achita lunar 25% din salariu pentru primul copil, sau sau pensia se va recalcula?

Jurist comments 2

Olga Turcan
  • Advocate

Buna, im cazul in care in familia dvs apara inca un copil, aveti dreptul sa inaintati o actiune in instanta de judecata privind modificarea cuantumului pensiei de intretinere.

21 march 2022
  • Legal consultant

Buna Cristea, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi... mai detaliat alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

23 march 2022