Pensie alimentara

22 june 2022 142

Buna! Sunt divortat de un an, avem un copil de 3 ani. Am ajutat material copilul pana acum. Cateva zile in urma fosta sotie m-a anuntat ca ma da in judecata ca sa achit pensia alimentara din ziua divortului. Este posibil asa ceva - sa ma impuna sa achit incepand cu un an in urma?

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Bună Alexandru, de regulă pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească, putând fi încasată şi pentru perioada anterioară (înainte de adresare) doar în cazul când debitorul (unul din părinte) s-a eschivat de la plata acesteia, dacă aveţi un contract privind plata pensiei de întreţinere (sau... mai detaliat alte probe pentru a dovedi acest fapt) nu aveţi de ce să vă faceţi griji, dacă veţi avea nevoie vă adresaţi unui jurist/avocat pentru consultaţie mai amplă.

Succes!

22 june 2022