Pensie alimentara

20 april 2023 82

Buna ziua. Am cerut prin judecata incasarea de la tatal copilului meu minor a pensiei de intretinere in suma fixa (la recomandarea avocatului). Cuantumul cerut in suma fixa ar fi fost aproximativ cat e 1/4 din salariul tatalui, dar decizia judecatorului a fost sa stabileasca o suma de aproape doua ori mai mica. Paratul nu s-a prezentat la nicio sedinta de judecata, iar avocatul - desi a promis multe, ca va aduce probe despre locurile de munca oficiale si alte aspecte - si-a luat onorariul si nu a facut nimic. Termenul de atac aș hotararii mentionate a expirat. Pot sa dau in judecata repetat si sa solicit modificarea pensiei alimentare din suma fixa in cuantum de 1/4 din veniturile oficiale ale tatalui (ar fi o suma mai mare)? Ce argumente pot invoca? Vreau doar sa responsabilizez tatal sa plateasca cat se cuvine, ca sa beneficieze copilul pe cat e posibil de educatie, sanatate si alte servicii de calitate.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Marina, nu nupoți, deoarece instanța s-a expus deja. Tu poți nu mai să contestezi hotărârea primei instanțe în Curtea de Apel Chișină, Cahul, Bălți, unde o să trebuiască să prezinți probe suplimentare pentru a demonstra ce este mai convinabil să fie incasat o sumă fixă sau 1/4 din salariu.... mai detaliat Tu ai avut la dispoziție un avocat escroc, care nu s-a isprăvit cu sarcinile sale, e măgăruș.

23 april 2023
Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Dacă cunoașteți locul de muncă a tatălui, puteți solicita de la angajatorul acestuia informație dacă tatăl copilului este angajat și ce salariu are.
Veți primi răspuns că nu vă pot fi furnizate asemenea informații deoarece sunt cu caracter personal.
Cu acest răspuns puteți solicita reexaminare cuantumului pensiei și să solicitați prin instanță... mai detaliat furnizarea informațiilor solicitate.
Angajatorul va fi obligat să prezinte aceste informații și veți avea temei pentru încasarea pensiei în cuantum procentual.
Desigur acest algoritm e valabil dacă tatăl copilului este angajat oficial și salariul este declarat în întregime.

Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei

de întreţinere stabilite de instanţa

judecătorească sau scutirea de

plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

23 april 2023