Pensie alimentară

05 august 2022 71

Buna ziua. Am divorțat la începutul acestui an de comun acord. Avem un copil de 8 ani. Acum as dori sa cer pensie alimentara. Unde trebuie sa ma adresez și de ce acte am nevoie? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Advocate

Buna, va puteti adresa la un notar pentru a stabili un acord comun cu tatal copilului privind pensia alimentara. In cazul in care nu ajungeti la un numitor comun, va adresati la instanta de judecata cu o cerere privind incasarea pensiei de intretinere a copilului minor. Iar pentru a avea... mai detaliat posibilitate de a incasa o suma mai mare decit cea care prevede Biroul National de Statistica, va sugerez sa va adresati la un avocat care va va ajuta sa motivati o suma reala de intretinere a copilului minor. Succes

16 august 2022