Pensie alimentară

02 august 2019 114

Bună ziua. În 2012 instanța judecătorească a hotărât să achit pensie alimentară celor 2 copii ai mei din prima căsătorie în mărime de 1/3 din toate veniturile. La moment achit 2.531 lei cu onorariul pentru executor, iar din mai 2019 achit pensie alimentară pentru cel de-al treilea copil (din a doua căsătorie), in sumă fixă de 800 de lei. Menționez că până acum lucram peste hotare și îmi permiteam să achit aceste sume. Acum, din motive de sănătate nu mai pot lucra peste hotare la construcții. Intenționez să mă angajez ca paznic undeva la vreo instituție. Pot acționa în judecată pentru a achita pensie alimentară pentru toți copiii din salariul pe care îl voi avea?

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

Da, pensia de întreținere a copilului minor se stabilește în funcție de venitul actual al părintelui de la care este încasată. Prin urmare, aveți posibilitatea să vă adreșați în instanța de judecată prin intermediul executorului judecătoresc pentru a solicita modificarea și adaptarea cuantumului pensiei de întreținere pe care o... mai detaliat achitați până acum.

Succese!

03 august 2019