Pensie alimentara

19 september 2019 106

Buna ziua. De cand se calculeaza pensia alimentara: din data depunerii cererii in judecata sau de cand se ramane definitiva hotarareaa judecatoreasca? Cat timp trebuie tatal copilului sa nu achite pensia alimentara pentru a-l decade din drepturile parintesti? Multumesc pentru raspunsuri!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

La emiterea hotărârii, se indică că pensia de întreținerea a copilului minor se calculează din data depunerii cererii.

În legislație nu este un termen expres cu privire la acest fapt, dar în practică după un an de la eschivarea plății pensiei alimentare părintele este decăzut din drepturile părintești dat... mai detaliat fiind faptul că este un termen relativ mare în care acesta nu a participat la cresterea și întreținerea copilului minor.

20 september 2019