Pensie alimentara care trebuia achitata 10 ani in urma

03 may 2020 189

Buna ziua. Sunt casatorita de 11 ani, avem doi copii: unul de 10 ani si altul de 8 luni. Cand fata mare avea 3 luni (10 ani in urma), am fost despartiti si am cerut prin judecata ca sotul sa plateasca pensie alimentara. Peste 4 luni ne-am impacat, dar nu am renuntat la pensie. Au trecut 10 ani, avem inca un copil si vreau sa divotez. Spuneti-mi, va rog, acea pensie alimentara de 10 ani in urma trebuie s-o achite sau nu?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

Cum a avut împăcarea? Să înteleg că nu ați mai divorțat? În acest caz nici nu există o hotărîre de încasare a pensiei alimentare, respectiv, soțul nu este obligat să achite.

Dacă vă decideți acum să divorțați, sunteți în drept să solicitați în instanța de judecată încasarea pensiei de întreținere pentru... mai detaliat ambii copii, din momentul divorțului sau depunerii cererii de chemare în judecată.

03 may 2020

Nam fost divortati,judecata a fost am si titlu de executoriu.dece nu este obligat ,daca acasa bani nu prea aducea ...
Bine atunci .
Atunci vreau sa depun cererea pn pensie alimentara, ce suma acum e pensia alimentara pentru ambii copii?

03 may 2020