Pensie alimentară din dobânda obținută la un depozit bancar

19 may 2023 60

Bună ziua. De 5 ani platesc cu regularitate pensie alimentara (în jur de 2000 lei), ceea ce reprezintă 1/4 din salariul oficial. Recent am vândut un teren pe care l-am dobândit mulți ani în urma prin donație și banii obținuți i-am pus într-un depozit bancar. Fosta soție poate să ceară, cu titlu de pensie, 1/4 din dobânda care va fi calculată la depozitul menționat?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Cătălin, da desigul fiindcă DVS ați obținut un venit, ce spune Codul familiei Articolul 74. Obligaţia părinţilor de a-şi întreţine copiii

(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.

(2) Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în... mai detaliat baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.

(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.

Articolul 75. Cuantumul pensiei de întreţinere încasate pentru copilul minor.

(1) Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.

(2) Cuantumul cotelor stabilite la alin.(1) poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.

(3) În cazul în care unii copii rămîn cu un părinte, iar alţii - cu celălalt, pensia de întreţinere plătită în favoarea părintelui mai puţin asigurat se stabileşte într-o sumă bănească fixă, determinată conform art.76.

21 may 2023