Pensie alimentară fara divort

16 june 2021 206

Buna ziua. Soțul m-a lăsat cu 2 copii: de 4 ani si respectiv 5 luni. Acesta nu participa la educarea si întreținerea copiilor. La rugămintea mea de a ma ajuta cu o sumă de bani pentru întreținerea copiilor, el zice ca iti voi da si tot nu imi mai da nimic. De asemenea, avem luata ipoteca si un credit de consum la care eu sunt debitor, iar el fidejusor si nu vrea sa ma ajute sa achit din cauza ca eu locuiesc in acest apartament cu copiii mei. Intrebarea mea este următoarea: eu pot sa depun cerere in judecata pentru pensia alimentară daca inca nu suntem divortati?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Buna ziua,
Desigur că puteți, cererea de divorț se depune concomitent cu cererea de încasare a pensiei de întreținere și după caz partajarea averii. Se examinează într-un singur proces de judecată.

17 june 2021