Pensie alimentara încasată de la cetățean străin?

09 september 2022 83

Bună ziua. Pot să depun cerere de chemare în judecată pentru încasarea pensiei alimentare de la un cetățean străin în instanța de judecată din Republica Moldova? Am nevoie de acte privind de salariul lui? Cum se stabilește pensia alimentara, daca cetățeanul respectiv este angajat oficial în Germania?

Jurist comments 1

  • Advocate trainee
  • Other violations

Buna ziua! Mai intii de toate de vazut care este legatura cauzala dintre dvs., si cetateanul strain, unde isi avea domiciliul, de cind are domiciliul in strainatate si altele, apoi dupa analiza tuturor circumstantelor de purces la solutionarea litigiului prin instanta de judecata. Da puteti sa depuneti cerere de chemare... mai detaliat in judecata in instanta din Republica Moldova, numai ca va trebui sa o intocmiti corect. In caz de apar intrebari puteti sa ma contactati la numarul de telefon 069049267. Succese!

12 september 2022