Pensie alimentara, parinti necasatoriti

05 november 2020 208

Nu sunt casatorita, dar am un copil de 2 ani. Tatal nu este indicat in certificatul de nastere al copilului, dar nu neaga ca el este tatal copilului. Cand copilul a implinit un an jumate, am cerut tatalui ajutor material pentru intretinerea copilului. Cu mare greu, a acceptat. Nu vreau sa cersesc in continuare ajutor. E posibil sa-l oblig cumva sa achite lunar pensia alimentara pana atingerea majoratului? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca persoana nu e identificata ca tată in certificatul de naștere, nu poate fi obligată la plata pensiei, urmează să fie recunoscut drept tată apoi posibil incasare de plați.

06 november 2020