Pensie alimentara pentru 2 copii ai sotiei din casatoria anterioara?

29 november 2020 62

M-am casatorit cu o femeie care avea 2 copii minori, eu aveam doi - unul major unul minor, impreuna mai avem un copil. Am trecut copiii sotiei in numele numele meu. La divort, ea are dreptul sa ceara pensie alimentara si pentru cei 2 copii din casatoria anterioara?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Numele de familie nu da naștere la drepturi și obligații față de copii, or acestea apar vis a vis de persoana care este indicată în certificatul de naștere a copiilor ca tată.

02 december 2020