Pensie alimentara pentru copil daca tatal este decazut din drepturile parintesti

09 january 2022 108

Buna ziua. Fostul sot nu a achitat niciodata pensia alimentara, din 2013 pana in prezent. In 2018 a fost decazut din drepturile parintesti. Unde trebuie sa ma adresez ca sa-l fac sa achite pensia pentru copil?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua,

Presupun ca in cazul in care a fost dezis de drepturi parintesti pentru neachitarea pensiei de intrerinere, atunci exista o hotarare judecatoreasca privind incasarea pensiei de intrerinere.

In acest caz ridicati titlul executoriu si prezentati-l unui executor judecatoresc.

10 january 2022