Pensie alimentară pentru copil din afara căsniciei

27 march 2023 62

Bună ziua. Doresc să cer prin instanță încasarea pensiei alimentare pentru copil de la tatăl acestuia, cu care nu am fost căsătorită și care nu este indicat în certificatul de naștere al copilului. Cu părere de rău, nu am bani ca să achit serviciile unui avocat. E posibil să fac tot acest proces, începând cu depunerea cererii în instanță și terminând cu executarea silită, fără a avea un avocat? Cum să procedez în situația mea?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Este posibil.
Aveţi mai multe opţiuni:
1 dacă aveţi venituri mici puteţi apela la asistență juridică garantată de stat.
2. Puteţi beneficia de serviciile unui avocat sau avocat- stagiar care vă va ajuta pro-bono (gratis).
3. Puteţi singură citind de pe internet legile să mergeţi în proces.
4. Puteţi împrumuta ceva bani pentru a contracta... mai detaliat serviciile unui avocat care credeţi că are mai multă experienţă în asemenea cauze iar după judecată cheltuielile vor fi recuperate de la potenţialul tată.
Dacă sunteţi din Chişinău aş putea să vă asist pro bono. Dacă sunteţi din alt raion al republicii, aş putea să vă ajut cu consultaţii.

27 march 2023