Pensie alimentara pentru perioada trecuta de la divort

23 february 2020 172

Buna ziua. Am divortat acum un an, avem un copil minor, dar la momentul divortului nu am cerut pensie alimentara. Pot sa o cer acum si pentru perioada care a trecut de la divort? Care este procedura? Multumesc!

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

De obicei instanța admite pensia alimentară din momentul adresării în judecată.

Gasiti un model pe acest site la rubrica *modele*
Pregatiti cererea cu anexe si o depuneti in instanța de judecată în două exemplare.

Dacă aveti nevoie de ajutor, ma puteți contacta.

23 february 2020
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

La cele menționate doresc să adaug următoarele, alin. 3, art. 98, Codul Familiei prevede faptul că pensia de întreținere poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanta judecătorească dacă se va stabili că în perioada respectivă s-au întreprins măsuri de acordare a întreținerii, dar debitorul întreținerii s-a eschivat de... mai detaliat la plata pensiei.

Servus

25 february 2020