Pensie alimentara repetata daca este posibila?

14 july 2022 89

Buna ziua. Am doi copii, iar sotul ne-a lasat pentru alta femee cu 6 luni in urma, si are 4 luni de cand nu ne ajuta cu nimic. Ne duce de nas ca o sa trimita bani pentru copii, sa am rabdare, dar eu singura cu salariu meu nu ma descurc. Au mai avut astfel de probleme anterior. Aveam un copil cand m-a lasat prima data si am decis sa cer incasarea fortata a pensiei alimentare. El s-a tinut de mine pana m-a convins sa-mi retrag cererea si am retras-o. Ne-am impacat si eram insarcinata cu al doilea copil cand iarasi a plecat la alta. Pot scrie cerere repetata pentru pensie alimentara pentru ambiii copii? Copiii poarta numele lui.

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Da, dvs. puteți înainta o cerere de chemare în judecată împotriva tatălui copiilor dvs., privind încasarea pensiei de întreținere.

15 july 2022