Pensie alimentara retinuta pe un cont

06 june 2020 68

Buna ziua. Am adresat o intrebare privind pensia alimentara care a fost retinuta de la fostul sot pe un cont si nu stiu cum sa-l caut. M-am adresat la UNEJ contra cost si mi-au spus ca nu exista niciun executor judecatoresc. Ma intereseaza cum pot cauta contul, unde sa ma adresez, fiindca a fost demult si banii opriti sunt pe un cont. Executorul judecatoresc poate sa nu mai existe, dar in arhiva trebuie sa fie. Probabil nici nu au cautat, dar bani mi-au luat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Titlul executoriu a fost depus automat de catre instanță la executare?
Puteți incerca sa gasiti acolo info cui a fost repartizat, care e executorul, apoi il gasiti si vedeti ce actiuni au fost intreprinse.
Totodată, in dependență de modalitatea de incasare(spre exemplu retinere din salariu) e posibil de identificat angajatorul sotului, posibil... mai detaliat are date despre procedura de executare.

08 june 2020