Pensie alimentara stabilita de comun acord si confirmata la notar

28 october 2018 200

In cazul in care partile fac un acord privind achitarea pensiei alimentare pentru copilul minor, legalizat la notar, care ar fi actiunile in caz ca debitorul nu-si respecta obligatiile?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Problema e că acest acord este unul amiabil, și are valoare atît timp cît e executat benevol, dacă soțul refuză respectarea acestuia, va fi necesar adresarea în instanța de judecată pentru a obține o hotărâre poate chiar cu o sumă mai mare, care, urmează a fi înaintată spre executare... mai detaliat silita la executor.
Cel din urmă avînd pîrghiile necesare de a constrînge în acest sens.

29 october 2018