Pensie alimentară stabilită prin hotărâre judecătorească în străinătate

13 december 2021 93

Buna ziua. Ambii soții la momentul divorțului erau stabiliți in străinătate cu drept de ședere și de muncă. La divorț (pronunțat în străinătate) a fost stabilită mărimea pensiei pentru întreținerea copilului. Eu am rămas în continuare cu copilul în străinătate, dar tatăl copilului s-a întors cu trai permanent în Moldova și nu dorește să mai achite pensia alimentară în mărimea stabilită în străinătate, dar insistă ca aceasta să fie recalculată și stabilită de instanțele moldovenești. Pot eu să justific și să argumentez cheltuielile mele pentru întreținerea copilului și să cer achitarea integrală a pensiei alimentare în mămirea stabilită în străinătate, chiar dacă tatăl copilului muncește în Moldova?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna d-na Ala, e posibil nu mai că trebuie să vedeți în ce țară a avut loc divorțuk și incasarea pensiei alimentare. Dacă a fost semnat Convenția între țările noastre despre acordarea serviciile juridice.

14 december 2021
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă soțul Dvs înaintează o acțiune ar fi bine să angajați un avocat care să va reprezinte interesele deoarece întreținerea copilului depinde de mai mulți factori inclusiv mediul în care locuiește unde se impun cheltuieli mai mari or pensia alimentara din RM se stabilește potrivit minimului de existența de... mai detaliat aici și costurile de aici prin urmare acestea nu ar corespunde cu cheltuielile din țara unde se afla copilul.

14 december 2021