Pensie de intretinere de la tatal plecat in strainatate

11 october 2019 100

Buna ziua! Am si eu o intrebare legata de pensia alimentara pentru copilul minor.
1. Parintii sunt divortati.
2. Copilul a ramas cu mama si tatal este obligat sa achite pensie de intretinere, dar pana acum nu a platit nimic.
3. Tatal este plecat la munca in Polonia.
Intrebare: Exista posibilitatea de a i se retine pensia alimentara din Polonia? Tatal lucreaza acolo legal de cativa ani.
Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
pentru a putea obține careva drepturi pe teritoriu Poloniei, va fi necesar de a obține o hotărîre de încasare pe teritoriu RM, care, ulterior să fie omologată(recunoscută) pe teritoriu Poloniei, cu transmiterea spre executare silită.
Contrar, transmiteți local spre executare o hotărîre de încasare a pensiei, iar cînd tatăl va reveni,... mai detaliat atunci veți încerca încasarea sumei forțat.

15 october 2019