Pensie de intretinere pentru sotie

01 april 2022 35

Buna ziua. In caz de divort, sotul poate fi obligat sa achite pensie de intretinere pentru copil si pentru sotie pana la finele concediului de maternitate, sau nu este adevarat?Multumesc.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua,
Este necesar de adresat o cerere de chemare in judecata cu privire la acest fapt.
In particulat este veridica informatia dată si prevazuta de art 83 litera b) Codul familiei (intretinerea sotului dupa divort)
La fel este necesar de inaintat cerere de chemare in judecata cu privire la incasarea pensiei de... mai detaliat intretinere a copilului minor.

02 april 2022