Pensie Romania

06 january 2019 132

Buna. Tatal meu este invalid de gr. II si are cetatenie Romana si locuieste in Moldova. Este vreo modalitate ca el sa beneficieze de pensie/alocatii banesti din statul Roman?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Ion,
Asemenea posibilitate există, iar pentru aceasta este necesar sa va adresați autorităților de resort din România.
De menționat ca in cazul în care tatăl Dvs vă primi pensia din partea statului Român acesta nu o va mai primi din pe cea din Republica Moldova.

06 january 2019