Pentru ce sa achit onorariu executorului?

31 july 2019 67

Buna. Eu achit fostei soţii o sumă anumită de bani pentru întreţinerea copilului minor prin bancă şi ea nu are pretenţii faţă de mine, însă titlul executoriu sa află la executor. Executorul cere de la mine sa-i achit onorariu. Pentru ce sa-i achit?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua dl.Vitalie
Articolul 38. Onorariul executorului judecătoresc
(1) Onorariul executorului judecătoresc este încasat de la debitor, dacă legea nu prevede altfel, în temeiul unei încheieri emise de executorul judecătoresc, în toate cazurile de stingere, totală sau parţială, a obligaţiei ( în cazul dat pentru fiecare sumă... mai detaliat achitată de către dvs. la bancă) stabilite în documentul executoriu sau de încetare a procedurii de executare.
Cel mai bine vă sfătui să vorbiți cu soția Dvs. pentru ca ea să retragă titlul executoriu de la executor și Dvs. încontinuare îi veți achita pensia de întreținere doar că deja fără a plăti suplimentar onorariul executorului.
O zi bună și succese.

01 august 2019