Pentru o persoana care o procurat la licitatie un depozit sechestrat de banca alimentat cu curent electric, apa, ferestre, usi.

02 july 2018 30

Persoana care a tinut prima depozitul, a fost lasat de banca ca sa aiba grija de depozit ca sa nu fie distrus. Cand depozitul a fost procurat la licitatie, persoana in cauza a distrus aproape tot, a scos ferestre in valoare de 50.000 lei, lampi, cablu. Aproximativ o luna de cand dumnealui nu vrea sa elibereze. Am chemat politia la fata locului si am declarat furtul ferestrelor si distrugerea imobilului. Pot cere daune morale si in ce marime? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În cazul în care la licitație sa identificat concret caracteristicile bunului, cît și este posibil identificarea persoanei care a fost împuternicită cu paza acestuia, sunteți în drept de a solicita despăgubiri materiale în cuantumul prejudiciului adus, adică achitate în bani sau restabilirea situației de pînă la distrugere.

02 july 2018