Perfectare pașaportului pentru copilul minor

06 may 2021 31

Buna ziua! Am un copil minor din prima căsătorie, trăim in Cipru de 7 ani. Cu tatăl copilului nu am nicio legătura de aproape 2 ani, iar pașaportul românesc al copilului a expirat și deja 2 ani nu pot perfecta pașaportul fără acordul tatălui. Pot sa-l dau in judecată în RM ca să pot perfecta actele copilului fără acordul lui? Sau care e cea mai rapida procedură? Am hotărârea judecătorească din RM unde este indicat că domiciliul copilului e stabilit cu mine.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pai copilul este cetățean RO sau și MD?
In esență, in cazul refuzului nejustificat al unuia dintre soți in sensul executarii unor obligații față de copil, este posibil ca acesta sa fie obligat in acest sens de catre instanța de judecată.
In cazul dumneavoastră puteți opta inclusiv si pentru decaderea din drepturi... mai detaliat părintești, in asa caz, o sa fiți scutit de a mai solicita careva acorduri.

06 may 2021
Elena Nikolaou

Este cetățean al RM și RO, se eschiva inițial motivând ca nu are timp, și in fine m-a și blocat in toate rețele de socializare ca sa nu-l mai pot contacta. Nu se afla in RM. Spuneți-mi va rog, cât durează procesul de judecată , și dacă este posibil de... mai detaliat înaintat in judecată fără prezenta mea?

06 may 2021
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
pentru început urmează a ne stabili care este procedura dorită, de a obliga de a îndeplini careva acțiuni sau a substitui acest acord, sau decădere din drepturi, în dependență de aceste date diferă și durata.
detalii puteți enunța la adresa mail vitalieonofrei@gmail.com

06 may 2021