Perfectarea actului de divort

09 november 2020 256

Buna. Daca judecata a desfacut casatoria, iar dupa 30 zile de cand hotararea a devenit irevocabila, niciunul din fostii soti nu prezinta hotarirea la ANSP si nu ridica actul de divort propriu-zis, ei pot fi considerati inca casatoriti? In baza de date vor figura ca fiind casatoriti?

Jurist comments 1

  • Advocate

Instanţa judecătorească este obligată să transmită, în termen de 3 zile de la data cînd hotărîrea privind desfacerea căsătoriei a rămas definitivă, o copie a acesteia organului stare civilă din raza ei teritorială.
Deja în baza de date ar trebui sa fie inregistrarea. Soții sunt considerați divorațați.
Soţii nu au dreptul să... mai detaliat încheie o nouă căsătorie pînă la obţinerea certificatului de divorţ de la organul stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul acestora.

11 november 2020