Perioada de proba

24 may 2018 31

In caz ca nu esti acceptata in perioada de proba, poti reveni la locul precedent de lucru dupa ce ai scris cerere de eliberare? Sau ce faci mai departe?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Logic ar fi posibilă, rămâne să coordonați cu fostul angajator doar că urmează să înțelegeți că pentru acesta este un risc de a vă angaja din nou pentru a nu se ciocni cu dvs de o nouă demisie după o perioadă relativ scurtă ce prezintă pentru acesta incomodități.

24 may 2018
  • Legal consultant

Bună ziua, legal, angajatorul precedent nu are nici o obligație de a vă primi înapoi, întrucât raporturile de muncă au încetat. Pentru a vă reîntoarce înapoi, este necesar de a încheia un nou contract individual de muncă, însă, reiterez, este la discreția angajatorului de a vă primi înapoi sau nu.

25 may 2018