Permis de conducere anulat

11 august 2021 304

Buna ziua. In februarie 2021 mi-a fost anulat in Moldova dreptul de a conduce. Permisul italian pe care il detineam a fost retras de politia moldoveneasca. Am mers in Italia si am restabilit permisul, spunand ca l-am pierdut. Daca revin in Moldova si conduc cu acest permis, ce amenda risc? E cauza penala sau contraventionala?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Riscaţi să fie intentată o cauză penală pentru fals în declaraţii. Articolul 352/prim, din Codul penal, Falsul în declaraţii,
(1) Declaraţia necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ competent în vederea producerii unor consecinţe juridice, pentru sine sau pentru o terţă persoană, atunci cînd, potrivit legii sau împrejurărilor, declaraţia serveşte pentru producerea... mai detaliat acestor consecinţe,
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 950 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 1 an cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţiisau de a exercita o anumită activitate pe un termen de pînă la 5 ani.

13 august 2021