Permis de conducere românesc

23 february 2023 32

Bună ziua. În situația în care conduc un automobil meu înmatriculat în Republica Moldova, sunt oprit de un echipaj de poliție și prezint permisul de conducere românesc, sunt obligat să prezint și cartea de identitate românesc?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună.
Conform pct.10 alin.2) din Regulamentul Circulației Rutiere:
Persoana care conduce un autovehicul (vehicul) trebuie să posede şi, la cererea polițistului, poliţistului de frontieră, ofiţerului echipei mobile a Serviciului Vamal, este obligată să înmîneze pentru control:
a) permisul de conducere perfectat pe numele său, valabil pentru categoria (subcategoria) din care face parte autovehiculul... mai detaliat condus sau actul de identitate valabil pe numele său, pentru a putea fi verificat dreptul de a conduce vehicule din categoria (subcategoria) din care face parte vehiculul condus.

Norma dată prevede posibilitatea de a prezenta permisul sau actul de identitate, nu ambele.

24 february 2023